Council & Committees

County Representatives

  • Andrew Ainslie
    Morgan County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Ed Bullard
    Greene County
    AUDIT & FINANCE
  • Tom Crow
    Jackson County
    HUMAN SERVICES
  • Melvin Davis - (Chair - Human Services)
    Oconee County
    HUMAN SERVICES
  • Nancy Denson
    Clarke County
    HUMAN SERVICES
  • Anthony Dove
    Madison County
    AUDIT & FINANCE
  • Keith Ellis
    Newton County
    PROGRAM OF WORK
  • Pat Graham
    Barrow County
    HUMAN SERVICES
  • Kevin Little - (RC Board Chair)
    Walton County
    AUDIT & FINANCE
  • Tommy Lyon - (Chair - PGS)
    Elbert County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Billy Pittard - (Chair - Program of Work)
    Oglethorpe County
    PROGRAM OF WORK
  • Gene Trammell
    Jasper County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES


Municipalities

  • Jody Blackmon
    Madison County
    AUDIT & FINANCE
  • Linda Blechinger
    Barrow County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Ronnie Boggs
    Oglethorpe County
    PROGRAM OF WORK
  • Phil Brock
    Greene County
    PROGRAM OF WORK
  • Emily Eisenman - (Chair - Personnel)
    Clarke County
    PERSONNEL
  • Larry Guest
    Elbert County
    PERSONNEL
  • Charles Ivie
    Oconee County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Fred Perriman
    Morgan County
    HUMAN SERVICES
  • Roy Plott
    Jackson County
    PERSONNEL
  • Jerry Roseberry - RC Board Secretary
    Newton County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Greg Thompson
    Walton County
    PERSONNEL


Private Sector

  • Wayne Bartlett
    Barrow County
    AUDIT & FINANCE
  • James David Bentley
    Morgan County
    PROGRAM OF WORK
  • Joyce Chambers
    Walton County
    HUMAN SERVICES
  • Valerie Duvall
    Greene County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • David Dyer
    Jasper County
    HUMAN SERVICES
  • Josh Fenn
    Jackson County Private Sector Rep.
    PROGRAM OF WORK
  • Roy Gandy
    Madison County
    PERSONNEL
  • Amrey Harden - (Chair Audit & Finance)
    Oconee County
    AUDIT & FINANCE
  • Lamar Houston
    Clarke County
    AUDIT & FINANCE
  • Jesse Johnson
    Oglethorpe County
    PERSONNEL
  • Bill Palmer
    Elbert County
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Frank Turner (RC Vice Chair)
    Newton County


State Representatives

  • Cary Fordyce
    Governor Appointee
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES
  • Roy Roberts
    Lieutenant Governor Appointee
    AUDIT & FINANCE


NEGRC Council Associates

  • Louise Adams (A)
    Newton County
    PERSONNEL
  • Charlie Crawford (A)
    Oglethorpe County
    PROGRAM OF WORK
  • Harold Horton (A)
    Clarke County
    PROGRAM OF WORK
  • Harry Knight (A)
    Walton County
    PROGRAM OF WORK
  • David Nunn
    Morgan County
  • Buddy Ouzts (A)
    Barrow County
    PERSONNEL
  • Flemmie Pitts (A)
    Newton County
    HUMAN SERVICES
  • Joel Seymour (A)
    Elbert County
    HUMAN SERVICES


NEGRC Staff Committee Assignments

  • Mott Beck
    Executive Assistant, NEGRC Staff
    PROGRAM OF WORK
  • Evans Brinson
    Comptroller, NEGRC Staff
    AUDIT & FINANCE
  • Jim Dove
    Executive Director, NEGRC Staff
    PERSONNEL
  • Peggy Jenkins
    AAA Director NEGRC Staff
    HUMAN SERVICES
  • Carol Rayburn-Cofer
    WIA Director, NEGRC Staff
    HUMAN SERVICES
  • Burke Walker
    Director, PGS - NEGRC Staff
    PLANNING & GOVERNMENT SERVICES